wtorek, 17 lutego 2015

"Bosonoga królowa"

 
            Ildefonso Falcones to autor "Katedry w Barcelonie", "Ręki Fatimy". Kolejna jego książka to "Bosonogą królowa". Jak narodziło się flamenco? Jaki wpływ mieli na to hiszpańscy Cyganie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć właśnie w tej powieści. Ukazana jest w niej historia rodziny Vegów, dumnych Cyganów, którzy żyli w Hiszpani za panowania Ferdynanda VI Hiszpańskiego. Miłość, przemyt i zemsta przeplatają się z tańcem i muzyką. 
       Młoda i piękna Milagros staje się ulubienicą madryckich bywalców Coliseo del Principe, okrzyknięto ją Bosonogą królową, która swym zmysłowym tańcem, śpiewem oczarowała wszystkich. Niestety, jej mąż, w cyniczny sposób wykorzystuje Milagros do zarabiania pieniędzy. 
        To tylko jeden z wątków powieści. Poznajemy wiele postaci i ich życie, chociażby Caridad kubańską niewolnicę, którą los zwiąże z rodziną Vegów i Galernikiem, dziadkiem Milagros. 
            To powieść o trudnym losie Cyganów w XVIII- wiecznej Hiszpanii, ale też o ich dumie i harcie ducha, to również opowieść o ludzkiej niegodziwości, która przeplata się z miłością. A w tle wydarzeń rozbrzmiewa muzyka, z której narodzi się flamenco.

1 komentarz:

  1. Zachęcająco przedstawiłaś tę powieść. Już wielokrotnie korzystałam z Twoich recenzji i dzięki temu przeczytałam wiele książek z Twoich propozycji:))
    Serdecznie pozdrawiam:))

    OdpowiedzUsuń

Impressionist Sky

   Tak nazywa się kolor wełny firmy MALABRIGO, z której powstaje kardigan . Pamiętacie ten sweterek (klik)? W wyniku mojego gapiostwa przy...