środa, 10 maja 2017

Wiosna, wiosna, wiosna gdzieżeś ty?!

   Zajaśniało i zaświeciło słońce w ostatnią sobotę, termometry wskazywały powyżej 20 °C. I co ja zrobiłam, pomimo, że zarzekałam się, iż poczekam z sadzeniem kwiatków? Wsiadłam w samochód i pojechałam do ulubionego gospodarstwa ogrodniczego. Zakupiłam kwiaty, wróciłam do domu, zakasałam rękawy i sadziłam, sadziłam, sadziłam. Po południu zadowolona usiadłam na wymytym tarasie i podziwiałam swoje dzieło, a także efekty pracy męża, który układał dookoła roślin piękne obrzeża.

Zaś od poniedziałku latam z kwiatami i chowam je przed mrozem na noc. No nie miała baba kłopotu...   A tak pięknie było... Wiosna, wiosna,wiosna gdzieżeś ty?!!!
Aby nie patrzeć, co za oknem się dzieje, czytam.
 
 Bill Clegg w książce "Czy miałaś kiedyś rodzinę" opowiada tragiczną historię pewnej rodziny. W przeddzień ślubu w pożarze ginie przyszła para młoda oraz partner matki panny młodej. Całe miasteczko oskarża tego ostatniego o tragedię, gdyż miał za sobą kryminalną przeszłość. Jak było naprawdę? Kto był winien tragedii? Autor powoli odkrywa przed czytelnikiem sprawy, które rzucają światło na przyczyny tragedii.

 "Zagadka w bieli" J.Jeffersona Farjeon to powieść kryminalna w stylu książek Agathy Christie. Podczas wieczoru wigilijnego grupa podróżnych utyka w pociągu z powodu zamieci śnieżnej. Postanawiają poszukać innego schronienia na noc. Trafiają do domu, w którym drzwi są otwarte, pali się w kominkach, naszykowano podwieczorek jednak w całym domu nikogo nie ma. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy, pojawiają się zwłoki. Kto rozwziąże gadkę, jak skończy się cała historia? Warto przeczytać, tym bardziej, jeżeli ktoś ma dość mrocznych współczesnych, skandynawskich kryminałów.

 "Malarka gwiazd" Amelii Noguery to opowieść o losach hiszpańskiej rodziny na przestrzeni wielu lat. Poznajemy bohaterów żyjących tuż przed i w trakcie II wojny światowej, równolegle czytamy o życiu współczesnej kobiety, próbującej ułożyć swoje życie.
Tytułowa malarka gwiazd - Elisa - to utalentowana dziewczyna, która marzy o tym, by malować i wystawiać swoje obrazy. Przedwojenna Hiszpania wrze, dlatego rodzina Elisy postanawia wyjechać do Paryza, wraz z nimi wyjeżdżają zaprzyjaźnieni Diego i Martin. Diego od najmłodszych lat darzy Elisę wielkim uczuciem i cierpliwie czeka, aż ukochana zgodzi się zostać jego zoną. Pomiędzy nimi staje Martin. Elisa, już w Paryżu, nawiązuje współpracę ze znaną marszandką, jednak ich działania mają szerszy zasięg, bardzo niebezpieczny dla obydwu kobiet. Szczególnie, że Francję okupują już hitlerowcy. A co wiąże współczesną bohaterkę Violetę z postaciami z przeszłości? Ogniwem wiążącym jest Diego, który po latach powoli wyjawia swoje tajemnice. Książka bardzo ciekawa, polecam.


   Aleksandra Sarłat w książce "Pierwsze damy III Rzeczpospolitej" na podstawie rozmów ze współpracownikami, przyjaciółmi prezydentowych, dostępnych materiałów oraz rozmów z pierwszymi damami maluje obraz sześciu kobiet, żon polskich prezydentów po 1989 roku. Każda z nich jest inna, jednak każda o wyrazistej osobowości. Możemy dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie prezydentowej, czym się zajmuje, ale także zobaczyć jak przez lata ewoluowała pozycja pierwszej damy. 
Bardzo interesująca pozycja czytelnicza, polecam.

Kolejna książka Laili Shukri, którą przeczytałam. Opowiada historię Polki - Lidki, która podczas studiów w Kuwejcie poznaje swojego męża Syryjczyka. Obydwoje są w sobie zakochani, ich pierwsze lata małżeństwa są bardzo szczęśliwe, czasem tylko to szczęście burzy teściowa, niezadowolona z wyboru syna. Póki żyje teść, wszystko układa się dobrze, na świat przychodzi syn. Jednak teść nagle umiera i matka z niezamężną siostrą męża wprowadzają się do domu młodego małżeństwa. I zaczyna się ciężki czas dla Lidki, która przechodzi gehennę. A gdzie w tym wszystkim jej ukochany Hassan? Zmienia się nie do poznania. Czy Lidce uda się wyrwać z tego piekła? Przeczytajcie. 
A drutowo nic się nie dzieje, weny nadal brak... Może jak wiosna do nas wróci coś się zadzieje?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uczę się nowych technik - mozaikowa chusta

   Jakiś czas temu podziwiałam na blogu Makunki piękną mozaikową chustę (klik). Pomyślałam sobie, że też chciałabym kiedyś taką zrobić. I ...