czwartek, 22 kwietnia 2021

Przeczytane

 

Czytam, czytam, czytam...

"Trudne wybory" Izabella Fraczyk

W życiu trzech przyjaciółek - Gośki, Felicji i Zuzy - nareszcie zapanował spokój i każda z nich zdołała w końcu odetchnąć po wydarzeniach, które niespodziewanie doprowadziły je do wspólnych wakacji w Egipcie. Ale czy na długo? Teraz, po roku, powracamy i sprawdzamy, co u nich. Wracamy jak z wizytą u naszych dobrych znajomych, by stwierdzić, że u każdej z nich sporo się dzieje. Jako że nic nie jest dane człowiekowi raz na zawsze, także i tym trzem kobietom życie nie oszczędza ciekawych doznań, nie zawsze miłych. Jedyne co jest pomiędzy nimi niezmienne - to przyjaźń. A facet? Wiadomo, rzecz nabyta.
"Kobiety z odzysku. Trudne wybory" to kontynuacja bestsellerowej powieści "Kobiety z odzysku".

                                                                                                            (opis z lubimy czytać )

    Poniżej przedstawię książki, które kojarzą mi się z "Przeminęło z wiatrem"  Margaret Mitchell, tylko to wersje bliższe współczesności na dodatek jedna z nich to takie niemieckie "Przeminęło z wiatrem" Oczywiście są to moje, bardzo subiektywne, skojarzenia.

"Róże" Leila Mechan

Kiedy Toliverowie i Warwickowie przybyli do Teksasu, a było to w roku 1936, przywieźli ze sobą czerwone i białe róże świadczące o ich lojalności względem swoich angielskich przodków – rodów Lancasterów i Yorków. Zakładając wspólnie miasto Howbutker, rodziny uzgodniły, że, na znak panującej między nimi zgody będą w swoich ogrodach hodować obydwie odmiany róż. „Będą nam przypominać o szacunku, jaki winniśmy naszej przyjaźni, wspólnym staraniom i wysiłkom” – powiedział Jeremy Warwick do Silasa Tolivera.

Saga opisuje losy trzech pokoleń, ukazując bohaterów w czasach wojny i pokoju, w okresach wielkiego powodzenia i dotkliwych porażek, ciężkiej pracy na plantacjach bawełny, święcących triumfy i przeżywających swoje ludzkie tragedie – zawsze z różą w tle.

                                                                                                         (opis z lubimy czytać )

"Czas burz" Charlotte Link (tom 1.)

Jest rok 1914. Świat stoi u progu wielkiej wojny, a Niemcy szykują się do konfliktu zbrojnego.

Osiemnastoletnia Felicja wiedzie spokojne życie w rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. Dumna i uparta dziewczyna nie interesuje się światem polityki, do którego mimowolnie wprowadza ją jej przyjaciel Maksym. Między młodymi rodzi się uczucie, ale chłopak marzy, by poświęcić swoje życie dla socjalistycznych ideałów. Dlatego odrzuca Felicję i opuszcza Prusy, aż w końcu trafia do ogarniętej rewolucją Rosji.

Rozczarowana dziewczyna wychodzi za przystojnego przedsiębiorcę z Monachium, Alexa Lombarda. Ten trudny człowiek kocha swoją żonę, ale silne osobowości małżonków nie pozwalają im się porozumieć. Gdy wojenne koleje losu znowu stawiają na drodze Felicji Maksyma, ta – targana emocjami i dawnym uczuciem – podejmuje decyzje, które mogą zaważyć na jej przyszłości…

„Czas burz” to pierwszy tom wielopokoleniowej sagi, która opowiada o niezłomnej sile charakteru 
kobiet z rodziny Dombergów. Każda z nich musi się zmierzyć z przeciwnościami losu, trudną miłością i własnym słabościami.
                                                                                                         (opis z lubimy czytać )

"Dziki łubin" Charlotte Link (tom 2.)

Trzecia Rzesza, rok 1938. W państwie pod rządami Adolfa Hitlera panuje antysemityzm, a przeciwnicy władzy muszą się liczyć z represjami. Za chwilę oblicze Europy i całego świata się zmieni, ale młodziutka Belle Lombard nie interesuje się polityką. Ma ambitne plany, marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z mężczyzną swojego życia. Czas pokaże, czy to właściwy kandydat…

Felicja, matka Belle, bardziej niż córką zajmuje się fabryką i rozważa podjęcie współpracy z nazistami. Kiedy w jej życiu pojawiają się Alex i Maksym, musi stawić czoła rodzącym się na nowo uczuciom. Na którego z mężczyzn będzie mogła liczyć w tych trudnych czasach?

Powieść Dziki łubin przedstawia dalsze losy rodziny Degnelly z Prus Wschodnich, bohaterów Czasu burz. Ta fascynująca historia to jednocześnie barwny obraz najbardziej niespokojnej epoki XX wieku…
                                                                                                        
                                                                                                        (opis z lubimy czytać )

"Niespokojne niebo" Charlotte Link (tom 3.)

Niemcy, lata 70. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Jej relacje z córkami pozostawiają jednak wiele do życzenia, szczególnie z Belle, która cierpi z powodu nieszczęśliwego małżeństwa i coraz bardziej zatraca się w nałogu.

Nadzieją Felicji pozostaje córka Belle Alexandra. Ta młoda, uparta, niezależna kobieta odziedziczyła po babce zdrowy rozsądek i umiejętność pragmatycznego działania. Jednak wyzwanie, przed którym Felicja postawi wnuczkę, może okazać się za trudne.

Co gorsza, Felicja nie może się uwolnić od przeszłości pod postacią Maksyma Marakowa… Czy kobieta darzy go jeszcze uczuciem? Ile dla niego znaczy? Czy tych dwoje się odnajdzie?

Powieść Niespokojne niebo to tom zamykający bestsellerową sagę rodzinną Charlotte Link. Na tle ważnych wydarzeń historycznych poznaliśmy losy kobiet z rodziny Dombergów, które walczyły o swoją pozycję w świecie, uczyły się nawzajem od siebie, czasem sobą pogardzały. Dokąd je to doprowadziło?
                                                                                                            (opis z lubimy czytać )

    Czytając tę sagę miałam wiele mieszanych uczuć. W pierwszym tomie momentami akcja prowadzona była dosyć nieporadnie. Zaskakiwały mnie przeskoki akcji, tak jakby autorka nie do końca wiedziała, jak przenieść bohaterów z jednego miejsca w drugie, zwłaszcza dotyczy to momentu, gdy bohaterowie uciekają z Rosji podczas rewolucji. 
   Czytając drugi tom (akcja podczas II wojny światowej) nie za bardzo potrafiłam wczuć się w sytuację bohaterek. Myślę, że wpłynęła na to historia naszych narodów i to, że Niemcy sami sobie zgotowali taki a nie inny powojenny los. Autorka bardzo wzbraniała się przed pochwałą nazizmu, nie wiem dlaczego miałam wrażenie, ze nie do końca to było szczere. 
Charlotte Link stworzyła taką niemiecką wersję "Przeminęło z wiatrem:, główna bohaterka bardzo przypomina mi Scarlett O'Harę, zaś posiadłość Lulinn w Prusach Wschodnich to odpowiednik Tary. Podobnie jest ze związkami głównej bohaterki Felicji - odnajduję tu wiele analogii do życia Scarlett O'Hary. 
   Przeczytałam wszystkie trzy tomy ( nie lubię nie doczytywać książek), jednak były momenty, że się męczyłam, były i takie, gdzie z niecierpliwością czekałam, co będzie dalej. No cóż, to na pewno pozycja dla wytrwałych.

   Dziewiarsko zakończyłam chustę, której nie zdążę pokazać przed moim wyjazdem rehabilitacyjnym (już jutro). Poza niezbędnymi rzeczami, spakowałam oczywiście zestaw książek i włóczek.
    Mam nadzieję, że wrócę już bez kul.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Rehabilitacja

    Od 23 kwietnia intensywnie rehabilituję swoje kolano na oddziale rehabilitacji w CKR w Konstancinie-Jeziornie. Od wielu lat przyjeżdżała...