sobota, 14 kwietnia 2012

"Nielegalni"

  Książka Vincenta V. Severskiego "Nielegalni" jest opowieścią o pracy wywiadu, poznajemy niektóre techniki operacyjne, a także historię nielegała *, który po latach dowiaduje się, że uległ manipulacji KGB. Wówczas zadaje sobie pytanie, co w jego życiu było prawdziwe i jak dalej ma żyć. Akcja powieści dzieje się współcześnie Polsce, Szwecji i Białorusi, pojawiają się również wątki z czasów II wojny światowej. Jednocześnie książka przedstawia stosunek polskiej prawicy (wówczas u władzy) do służb specjalnych oraz wykorzystania tajnych materiałow do zbijania kapitału politycznego czy eliminowania niewygodnych osób. Spotykamy też mocną krytykę najbardziej znanego polskiego szpiega Mariana Zacharskiego (nielegała) działającego w USA.     
Sam autor jest niezwykle ciekawą postacią. Vincent V. Severski ( to pseudonim) urodził się w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego. Studiował prawo na UJ a następnie, w Warszawie, gdzie poznał między innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza.
Był oficerem wywiadu PRL i RP działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych jako jeden z najlepszych. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany.
   W 1982 roku skierowany do wydziału tak zwanej „dywersji”, najważniejszego wówczas i największego wydziału polskiego wywiadu. Za granicą spędził 13 lat. Realizował zadania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Jest postacią dobrze znaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych.
   Odszedł w 2007 roku na własną prośbę ze służby w wywiadzie w stopniu pułkownika. Odznaczony i wyróżniany przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.


*Nielegał to oficer kadrowy wywiadu działający w warunkach głębokiej konspiracji na terenie obcego państwa poza oficjalnymi strukturami przedstawicielstwa swego kraju. Wyposażony w fikcyjny życiorys, czyli legendę, przeważnie ma obywatelstwo danego państwa. Nie utrzymuje kontaktów z rezydenturą legalną, np. ambasadą czy konsulatem. Jeśli zostanie schwytany, jest sądzony za działalność szpiegowską jako obywatel danego państwa jako szpieg. To KGB stworzyło takich agentów.
Ciekawe informacje na temat nielegałów można znaleźć między innymi tutaj. Polecam także wywiad z autorem powieści tutaj i tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uczę się nowych technik - mozaikowa chusta

   Jakiś czas temu podziwiałam na blogu Makunki piękną mozaikową chustę (klik). Pomyślałam sobie, że też chciałabym kiedyś taką zrobić. I ...