wtorek, 18 kwietnia 2017

Przeczytane...

   Święta, święta i p świętach... Jak zwykle ten czas spędziłam w gronie rodziny. Jeszcze przed świętami przeczytałam kilka interesujących książek.

Pierwsza z nich to "Liliowe dziewczyny" Marthy Hall Kelly. W tej opowieści łączą się losy trzech kobiet Caroline Ferriday, Kasi Kuśmierczyk i Herty Obertheuser. Pierwsza z nich to Amerykanka współpracująca z francuskim konsulem w Nowym Jorku, druga to Polka zaangażowana w działania na rzecz podziemia w okupowanej Polsce, trzecia to młoda, ambitna lekarka, która trafia do obozu w Ravensbrük. Ta tam stykają się losy Kasi - więźniarki poddawanej eksperymentom medycznym i Herty - lekarki, która jest jednym z lekarzy przeprowadzającym te eksperymenty. Po wojnie Kasia, dzięki działalności Caroline trafia do Stanów Zjednoczonych, gdzie tamtejsi lekarze operują dziewczynę, by "naprawić: szkody wyrządzone w obozie koncentracyjnym. Kasia i Herta spotkają się jeszcze raz. Książka dojmująca, częściowo oparta na faktach, gorąco polecam.
 Jakoś tak mi się zdarza, że w moje ręce trafiają książki "seriami". Tym razem serią jest tematyka poruszana w nich. "Łzy księżniczki" Jean Sasson, amerykańskiej dziennikarki, to kolejna opowieść o kobietach żyjących w krajach muzułmańskich. Tym razem jest to opowieść bogatej księżniczki należącej do panującego rodu Saudów w Arabii Saudyjskiej.  To postać autentyczna, żyjąca współcześnie, bardzo zaangażowana w działania mające na celu zmianę statusu kobiet w jej kraju. Księżniczka dzieli się z nami tragicznymi historiami kobiet,które spotkała i którym nie zawsze była w stanie pomóc. Pamiętam pierwszą książkę "Księżniczka", którą Jean Sasson napisała o saudyjskich kobietach, w Polsce ukazała się ona na początku lat 90-tych. Bardzo mną wstrząsnęła. Od tego czasu ukazało się wiele publikacji na ten temat.

 "Nieobecna" Agnieszki Olejnik to opowieść o dwóch siostrach bliźniaczkach, które bardzo różnią się od siebie podejściem do życia. Jedna z nich to mężatka, żyjąca zasobnie w pięknym domu z mężem i synkiem, druga to beznadziejnie zakochana singielka. Siostry często zamieniają się rolami. Dla jednej z nich skończy się to tragicznie - zostanie zamordowana razem ze swoim kochankiem. To historia z wątkiem kryminalnym, ale także opowiadająca o przekraczaniu granic.Do moich rąk trafiła kolejna książka Vincenta V. Severskiego, byłego oficera wywiadu -"Nieśmiertelni". To dalsze losy Konrada Wolskiego - asa polskiego wywiadu, który bierze udział w kolejnej operacji wywiadowczej mającej na celu zapobieżenie światowemu konfliktowi zbrojnemu. Równolegle w Szwecji trwa śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa naukowców z Politechniki w Sztokholmie, zaś w Moskwie zostaje porwany przywódca Czeczeńskiej rewolucji. Co łączy te wszystkie wątki? Warto sięgnąć po tę książkę, jeżeli ktoś lubi szpiegowskie afery. Warto wcześniej przeczytać pierwsze dwie części ("Nielegalni", "Niewierni"), by poznać wcześniejsze losy bohaterów. 

A na drutach dobiega końca praca nad trzecią wersją szarego jedwabnego melanżowego (klik).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podróży ciąg dalszy, tym razem dziewiarsko

   Podczas mojego pobytu w Anglii zawędrowałam do Southborne, dzielnicy Bournemouth. To był mój ostatni dzień przed powrotem do domu i nie ...